În camera de inspecție a unei fabrici de mașini de precizie din Zhejiang, inspectorul de calitate folosea o mașină de măsurare cu trei coordonate pentru a detecta toleranța la deschidere Ruți de mână din oțel inoxidabilși a constatat că eroarea de rulare radială a unui lot de produse a depășit 0. 05mm, ceea ce a dus la refacerea întregului lot de produse. Acest caz evidențiază o problemă cheie: gradul de toleranță și standardul de precizie al roților de mână din oțel inoxidabil determină direct adaptabilitatea și fiabilitatea lor în echipament. Acest articol va analiza „codul de precizie” al fabricării roților de mână din dimensiunile conceptelor de bază, indicatorilor de bază, diferențelor de scenariu, proceselor de fabricație și metodelor de testare, pentru a ajuta companiile și utilizatorii să evite riscurile de calitate cauzate de standarde vagi.
Conținut
1. Toleranță și precizie: Analiza indicatorilor de bază ai fabricării roților de mână
2. Toleranță dimensională: parametri cheie care determină adaptabilitatea
3. Toleranță geometrică: ucigași invizibili care afectează precizia operațională
4. Roughitatea suprafeței: standarde de diferență de la gradul industrial la gradul medical
5. Comparația cerințelor de precizie pentru diferite scenarii de aplicare
6. Impactul proceselor de fabricație asupra toleranțelor: turnare vs forjare vs tăiere
7. Metode și instrumente de testare: Cum să verificați dacă precizia respectă standardele?
8. Ghid de selecție: Alegeți gradul de toleranță adecvat în funcție de condițiile de muncă
1. Toleranță și precizie: Analiza indicatorilor de bază ai fabricării roții de mână
Toleranța și precizia roților de mână din oțel inoxidabil sunt în esență controlul dual al „preciziei dimensionale” și „calității suprafeței”:
Toleranță: intervalul admisibil de variație dimensională, cum ar fi diametrul găurii φ5 0 mm ± 0,02mm;
Precizie: inclusiv precizia dimensională, precizia formei (cum ar fi rotunjimea), precizia poziției (cum ar fi coaxialitatea).
Sistem standard de bază:
Standard național China: GB/T 1800.1 (toleranță dimensională), GB/t 1184 (toleranță la formă și poziție);
Standard internațional: ISO 2768 (toleranță generală), ISO 1101 (toleranță geometrică);
Specificații industriei: JB/T 7279 (condiții tehnice generale pentru rotile de mână) pentru industria mașinilor, YY/T 0918 (Standarde pentru componentele instrumentului de precizie) pentru industria medicală.

2. Toleranță dimensională: parametri cheie care determină adaptabilitatea
1.. Gradul de toleranță a dimensiunilor principale
| Tip de mărime | Roată de mână industrială (MM) | Roată de mână medicală (mm) | Roata de mână a instrumentului de precizie (mm) |
|---|---|---|---|
| Diametrul exterior (D) | ± 0. 2 (gradul IT12) | ± 0. 05 (gradul IT8) | ± 0. 02 (gradul IT6) |
| Deschidere (D) | ± 0. 15 (gradul IT11) | ± 0. 03 (gradul IT7) | ± 0. 01 (gradul IT5) |
| Grosime (H) | ± 0. 3 (gradul IT13) | ± 0. 1 (gradul IT9) | ± 0. 05 (gradul IT7) |
Comparație de cazuri:
Toleranța la deschidere a unei roții de mână a mașinii -unelte (grad industrial) depășește toleranța de {{0}}. 08mm, ceea ce duce la o potrivire liberă cu arborele și o abatere de deplasare de 0,5 mm în timpul funcționării;
Toleranța la deschidere a unei roții de mână a microscopului chirurgical (grad medical) este controlată la ± {{0}}. 01mm, asigurând o precizie de ajustare de 0,01 grade.
2. Selecția toleranței la potrivire
Clearance Fit: Fit între roata de mână și arbore (cum ar fi H7/G6), Clearance de calitate industrială 0. 02-0. 0 5mm, medical-grad 0. 005-0. 01mm;
Interferență Fit: H7/S6 este utilizat în scenarii speciale (cum ar fi medii de temperatură înaltă), cu un interval de toleranță de -0. 03 la -0. 01mm pentru a nu asigura slăbiciunea.
3..
1. Toleranță la formă
Roundness: roată de mână industrială mai mică sau egală cu {{0}}. 1mm (diametrul 2 0 0mm), grad medical mai mic sau egal cu 0,02mm, grad de instrument de precizie mai mic sau egal cu 0,005mm;
Cazul: rotunjimea unei roții de mână a supapei depășește 0. 2mm, rezultând o fluctuație de 15% a cuplului de funcționare, afectând deschiderea valvei și precizia închiderii.
Flatness: Flatness a suprafeței de montare a roții de mână, grad industrial mai mic sau egal cu {{0}}. 15mm, grad medical mai mic sau egal cu 0,05mm, metoda de detectare: Detectarea potrivirii marginilor cuțitului.
2. Toleranță la poziție
Coaxialitate: coaxialitate între deschidere și cercul exterior, gradul industrial mai mic sau egal cu {{0}}. 1mm, grad medical mai mic sau egal cu 0. 03mm, grad de precizie mai mic sau egal cu 0,01mm;
Măsurarea reală: Când coaxialitatea depășește {{0}}. 05mm, runout -ul radial crește cu 0,08mm atunci când roata de mână se rotește, afectând precizia de poziționare a echipamentului.
Simetrie: Simetria de distribuție a vorbirii, gradul industrial mai mic sau egal cu {{0}}. 5mm, grad medical mai mic sau egal cu 0,2mm, testat prin instrument de măsurare cu trei coordonate.
4. Roughitatea suprafeței: standarde de diferență de la gradul industrial la gradul medical
1. Roughness in Scenarii diferite (RA, μM)
Grad industrial (suprafață rotundă): RA 3. 2-6. 3, adâncimea de knurling 0. 3-0. 5mm, asigurând coeficientul de frecare anti-alunecare mai mare sau egal cu 0. 6;
Grad medical (lustruire oglindă): RA mai mică sau egală cu {{0}}. 8, după lustruirea electrolitică, poate ajunge la RA mai mică sau egală cu 0,4, îndeplinind cerințele suprafeței sterile (reziduuri bacteriene<10CFU/cm²);
Grad de instrument de precizie (lustruire superfină): RA mai mică sau egală cu 0. 2, utilizată pentru roțile de mână ale echipamentelor optice pentru a evita interferența de reflecție.
2. Impactul rugozității asupra performanței
roată de mânăa unei mașini alimentare are reziduuri de făină din cauza rugozității RA 1.6, ceea ce crește dificultatea de curățare cu 30%;
Roata de mână a unui dispozitiv semiconductor are RA mai mică sau egală cu {{0}}. 1, iar cu rulmenți ceramici, poate obține o precizie de deplasare de 0,001 mm.
5. Comparație cerințe de precizie pentru diferite scenarii de aplicare
1.. Scenariu de fabricație industrială
Grad de toleranță: IT 10- it12, potrivit pentru mașini -unelte obișnuite, supape, etc.;
Indicatori de bază: toleranță la deschidere ± {{0}}. 1mm, rotunjire mai mică sau egală cu 0,08mm, rugozitate de suprafață RA 3.2;
Caz: Roata de mână a unei mașini de sinterizare într -o instalație de oțel permite o rulare radială de 0. 2mm pentru a îndeplini cerințele de funcționare în condiții de muncă dure.
2. Scenariul echipamentului medical
Grad de toleranță: IT 6- it8, potrivit pentru tabelul de funcționare și reglarea microscopului;
Indicatori de bază: toleranță la deschidere ± {{0}}. 0 2mm, coaxialitate mai mică sau egală cu 0,03mm, rugozitatea suprafeței mai mică sau egală cu 0,4;
Baza standard: cerințele YY/T 0918, zgomotul când roata de mână se rotește este mai mică sau egală cu 35dB, bazându-se pe un control de toleranță de înaltă precizie.
3. Scenariul instrumentului de precizie
Nivel de toleranță: IT 5- it6, folosit pentru instrumente de măsurare a coordonatelor tridimensionale și mașini de fotolitografie;
Indicatori de bază: toleranță la deschidere ± {{0}}. 0 1mm, planeitate mai mică sau egală cu 0,01mm, rugozitate ra mai mică sau egală cu 0,2;
Cerințe de detectare: 1 0% din fiecare lot este prelevat pentru inspecție cu dimensiuni complete, iar rata necalificată este mai mică sau egală cu 0,1%.
6. Impactul procesului de fabricație asupra toleranței: turnare vs forjare vs tăiere
1. Procesul de turnare (potrivit pentru structuri complexe)
Nivel de toleranță: it {{0}} it14, toleranță la deschidere ± 0,3mm, rugozitate de suprafață RA 12.5;
Application scenario: large valve handwheel (diameter>300mm), este permisă o anumită abatere a mărimii;
Defecte: pot apărea găuri de nisip și pori, ceea ce duce la o eroare de rotunjire care depășește 0. 2mm.
2. Procesul de forjare (preferat de înaltă precizie)
Nivel de toleranță: it {{0}} it10, toleranță la deschidere ± 0,1mm, rugozitate de suprafață RA 6.3;
Avantaje: Structura internă densă, capacitatea de control a toleranței la formă și poziție de 50% mai puternică decât turnarea;
CAZ: O anumită roată de mână a matriței auto adoptă procesul de forjare, iar eroarea de coaxialitate este redusă de la {{0}}. 15mm de turnare la 0,05mm.
3. Prelucrarea tăierii (nivelul de precizie trebuie)
Nivel de toleranță: it {{0}} it7, toleranță la deschidere ± 0,02mm, rugozitate de suprafață RA 1.6;
Detalii despre proces: Centrul de prelucrare cu cinci axe atinge 0. Precizia nivelului 01mm, adecvat pentru roțile de mână medicale și semiconductor;
Cost: 3 0% mai scump decât castingul, dar rata defectelor este redusă de la 5% la 0,5%.
7. Metode și instrumente de testare: Cum să verificați dacă precizia îndeplinește standardul?
1. Detectarea toleranței la dimensiuni
Detecție generală: Vernier Caliper (precizie {{0}}. 02mm), micrometru (precizie 0,001mm);
Detectarea preciziei: Mașină de măsurare a coordonatelor (precizie {{0}}. 001mm), cum ar fi mașina de măsurare hexagonală folosită de o fabrică de precizie, pentru a obține un control de eroare la nivel de 0,005 mm.
2. Forma și Detectarea toleranței la poziție
Contor de rotunjire: rotiți și măsurați un cerc, abatere admisibilă grad industrial {{0}}. 1mm, grad medical 0.02mm;
Regozitate: Detectarea tipului de stilou, gradul industrial RA 3.2, gradul medical RA 0. 4 sau mai puțin.
3. Procesul de inspecție
Prima piesă Inspecție completă: inspecție 100% a diafragmei, diametrului exterior, a formei și a toleranței la poziție;
Eșantionare de lot: conform standardului GB/t 2828.1, AQL =1. 0, asigurați -vă că rata necalificată a lotului este mai mică de 1%.
8. Ghid de selecție: Alegeți gradul de toleranță adecvat în funcție de condițiile de muncă
Trei principii pentru potrivirea condițiilor de lucru
Tip de încărcare: sarcină grea, alegeți turnarea (toleranța IT12), sarcină ușoară, precizie, alegeți tăierea (toleranța IT6);
Cerințe de mediu: umed/coroziv, alegeți forjarea + toleranța la precizie (reducerea ruginii cauzate de clearance -ul potrivit);
Cerințe de precizie: grad industrial pentru precizie de poziționare> {{0}}. 1mm, grad medical/de precizie pentru <0,05mm.
Puncte cheie pentru a evita capcanele
Ferește -te de propaganda „toleranță generală”: un furnizor a folosit roțile de mână de toleranță IT14 ca grad IT10, ceea ce duce la o defecțiune a asamblării echipamentelor;
Tratamentul de suprafață afectează toleranța: Electroplarea poate crește grosimea cu 0. 02-0. 05mm, iar marja de toleranță trebuie rezervată;
Revizuirea raportului de testare: Raportul de testare CMM este necesar, inclusiv date complete despre deschidere, coaxialitate și rugozitate.
Rezumat
Gradul de toleranță și standardul de precizie al roților de mână din oțel inoxidabil sunt „pod” care conectează desenele de proiectare și aplicațiile reale: standardele de calitate industrială asigură funcționarea brută a echipamentelor, standardele de calitate medicală protejează funcționarea de precizie, iar standardele de calitate de precizie susțin cerințele de precizie la nivel de nano. Fii clar când alegi:
Scenarii industriale: concentrați-vă pe toleranța dimensională (IT 10- it12) și rugozitate anti-alunecare (RA 3.2);
Scenarii medicale: controlează strict toleranța geometrică (coaxialitate mai mică sau egală cu {{0}}. 03mm) și curățenia suprafeței (ra mai mică sau egală cu 0,4);
Instrumente de precizie: urmăriți o precizie extremă (IT 5- it6) și detectarea de defecte zero (rata de eșantionare 100%).
Urmând standardele GB/ISO, selectând procesele de potrivire și urmând strict procesul de inspecție, companiile pot evita eficient eșecurile de asamblare și erorile operaționale cauzate de nepotrivirile de toleranță. Amintiți -vă: precizia nu este cu atât mai mare, dar „corect” - echilibrarea costurilor și performanței pe premisa condițiilor de muncă este logica principală a fabricării de mână.





